Könyvek

Check-in

Check-inAzt mondják, idegenben jövünk rá, kik is vagyunk valójában. Mélyen igaz ez Gerlóczy Márton legújabb regényére is, melyben a fiatal szerző külföldön átélt kalandjait írja le a tőle megszokott ironikus humorral. Miközben Los Angelesben próbál hamburgert szerezni, Bangkokban igyekszik lerázni egy kitartó prostit, taxisofőrökkel küzd Várnában, és ötven körüli jamaicai hippiknél vendégeskedik – Gerlóczy nemcsak négy kontinens tíz országát ismeri meg és ismerteti meg az olvasóval, hanem legalább ennyire magáról és honfitársairól is izgalmas tapasztalatokra tesz szert.

– Ne haragudjon, Márczy úr, tényleg csak egy pillanatra szeretném zavarni, és már megyek is…
– Mondja!
– Én egy amerikai színész vagyok…
– Tudom.
– Tudja?
– Igen, láttam már egy-két szerepben.
– Ó, köszönöm, nem gondoltam, hogy…
– Bocsásson meg, de mint látja, éppen ebédelek.
– Igen, elnézést, máris mondom. Szóval tudom, hogy ön egy csóró magyar író.
– Pontosan.
– Imádom a munkáit, és én rengeteg pénzt keresek.
– Igen.
– Gondoltam magának adnék belőle egy keveset.
– Ühüm. Mennyire gondolt?
– Húha, hát, 10-15 millió dollárra.
– Hogy is hívják?
– Harrison Ford.
– Szóval, Harry.
– Megtisztel.
– Ne haragudjon, Harry, de én most inkább azt mondanám, hogy nem. De lesz egy dedikálásom Szolnokon májusban. Ha van kedve, szeretettel várom.
– Jó, köszönöm, és még egyszer elnézését kérem, hogy zavartam.
– Semmiség. Jó pihenést kívánok.


 

Igazolt hiányzás

Igazolt hiányzásAz önéletrajzi ihletésű regény „nehezen kezelhető főhőse azzal tölti kamaszkorát, hogy iskoláról iskolára vándorol – sikertelenül. A tanulást nem tudja komolyan venni (a sorokat olvasva úgy érezzük: joggal), azonban sokaknál többet tud a világról. Bár nehezen teremt kapcsolatokat, hozzá mégis vonzódnak az emberek. éli a pesti fiatalok életét, bulizik, szerelmes, balhékba keveredik, ám teszi mindezt úgy, hogy közben folyamatosan azon járatja az agyát, mi is ez az egész, és hogyan működik.
Gerlóczy Márton első könyve humorának, őszinteségének és provokatív szókimondásának köszönhetően vált a fiatal generáció kedvencévé. A kultuszkönyv, mely mára mit sem vesztett aktualitásából, olvasható egy kamasz fejlő~désregényeként, a „pedagógia” kritikájaként, vagy akár zsánerképek sorozataként az ezredvégi Budapest társadalmi életéről és szubkultúráiról.


 

Létra

Létra

Gerlóczy Márton legújabb regénye, a Létra egy házról szól. Egy szakadt pesti bérházról, amit a 30-as években kuplerájnak emeltek. Egy normális életre alkalmatlan házról, amelyben apró, kriptaszerű garzonok követik egymást. Névtelen hősünk május 1-jén fel akar szerelni egy függönyt a plafonra, hogy kis lakásának terét több részre ossza. Nincsen létrája, így elindul, hogy a házban szerezzen be egyet. Miközben az emeletek közti szűk és sötét lépcső~házakban és folyosókon bolyong, az itt élők életéről-haláláról elmélkedik, a lakókról, akikkel nap mint nap találkozik, akik vele együtt élik szánalmas garzonszáműzetésüket.
Gerlóczy Márton 1981-ben született Budapesten. 2003-ban jelent meg első regénye, az Igazolt hiányzás (második, javított kiadás: Scolar Kiadó, 2012), azóta rendszeresen publikálja nagy kritikai visszhangot kiváltó műveit (Váróterem, A szabadok testvérisége, A csemegepultos naplója), és nemrég megírta az első magyar plágiumregényt is (Rabigában 2). Gerlóczy Márton friss, provokatív szerző, a magyar irodalom „üde színfoltja”, akinek műveit szívesen veszi kézbe a gimnazistáktól az idősebb korosztály képviselőiig mindenki.


 

A csemegepultos naplója

A csemegepultos naplója

„A lókolbászok akarták így. A lejárt májasok. A kolozsvárik. Ők mentettek meg, hogy újra embernek érezhessem magam. Két dolgot határoztam el. Egyedülálló leszek. Az egyedülállóak annyit kufircolnak, amennyit akarnak. Csemegepultos leszek. A piac az élet szinonimája. A csemegepultosok élnek. Emberek közt. Élő és holt szövetek, Lalikám, erről szól majd az élet.”

Gerlóczy Márton egyik legnagyobb erőssége, hogy a bennünket körülvevő hétköznapi világ abszurditását humorosan, ugyanakkor rendkívül érzékletesen teremti újra szövegeiben. Időnként már-már szociológiai igényű fejtegetései ugyanolyan szórakoztatóak, mint a szarkasztikus jellemrajzok és a csattanós anekdoták.
Az először 2009-ben megjelent A csemegepultos naplójának új kiadását az olvasók érdeklődésén túl a regény színpadi adaptációjának bemutatója indokolja.

„Amikor először magára hagytam a lovasban, féltem, hogy sokat fog bénázni, de ügyesen helyt állt. Jókat nevettünk együtt, és vele söröztem életemben először a munkahelyemen. Soha nem fogom elfelejteni azt az időszakot.”
Zsuzsanna, boltvezető